Te milyen testalkat vagy?
Számtalanszor felmerült már a kérdés a tanácsadás rovatban is, így most neki estem és röviden leírtam a három alapvető testalkat típus jellemzőit. Amikor eldöntöd, hogy megváltoztatod a jelenlegi külalakodat akkor talán a legfontosabb az, hogy tisztába légy azzal milyen masszát kezdesz el gyúrni. Elméletileg három alapvető testalkat típus létezik. Ezek a mezomorf, ektomorf és az endomorf. Mivel a legtöbb az ún. kevert típus ezért léteznek mezo-endomorf, mezo-ektomorf vagy ekto-mezomorf és így tovább a maradék variációk is. Az előtagban szereplő típus a legmeghatározóbb az egyént illetőleg.
Kezdjük talán a legideálisabb, legszerencsésebb testalkattal a Mezomorf alkattal.
Mezomorfok
Általában izmos felépítésű, széles vállú típus. Hasa kemény, csípője-medencéje keskeny. Végtagjai erősek, izmai formásak, tónusosak. Bár hajlamos az izommal azonos mennyiségű zsírt raktározni, a fölöslegtől könnyen meg is szabadul, mert az izomtömeg nagy aránya gyors anyagcserét biztosít. Könnyen alkalmazkodik bármilyen sporthoz, izomzata jól bírja a robbanékonyságot igénylő mozgásformákat is.
Edzés:
Mezomorfként edzésünk legyen változatos, eltérő volumenű. Ennél a típusnál ugyanolyan könnyű izomtömeget növelni, mint fogyni is. A megszerzett izom aránylag formásan jön fel rá, bár nem árt beiktatni a programba a kardió gyakorlatokat is, ha igazán leformált izomzatot szeretnénk elérni. Irigyek erre a testalkatra azt is szokták mondani, hogy mindegy mit csinál akkor is fejlődik.
Ektomorfok
Jellemzően vékony testalkatú, végtagjai és izmai hosszúak és laposak, medencéje keskeny. Gyors anyagcseréje miatt szinte semmi zsír nincs testén. Izomból sem jut rá sok, viszont ami megvan az rendkívül látványos. Igen, nekik van alapból kocka hasuk. Nehezen híznak, izmosodnak. Számukra a klasszikus értelemben vett tömegnövelés szinte nem is létezik.
Edzés:
Ha testalkatod ektomorf szerencsés vagy mert ugyan nehezen jön rád az izom de az szépen formásan. Ehhez nagyon komoly kalóriamennyiséget kell bevinned és egyedül neked nem kell tartani a tömegnövelő turmixok zsírosító hatásától. Edzésedben bővelkedniük kell az olyan nagy erőgyakorlatoknak, mint a guggolás, felhúzás vagy a döntött törzsű evezés.
Endomorfok
Lassúbb anyagcseréjük miatt általában nagy mennyiségű zsírt raktároz a szervezetük, elsősorban deréktájon, fenéktájékon és combon. Csontozatuk erős, vaskos és sokszor túlsúlyuk is van. Számukra az izom mennyisége növelhető és a felesleges zsír pedig kardióval csökkenthető.
Edzés:
Számodra könnyen mennek a nagy erőgyakorlatok, de vigyázz, mert ha nem végzel mellé kardiót tovább fogsz vastagodni és a zsír pedig megmarad.
A kép és az alábbi módszerrel könnyen megállapíthatod, hogy melyik testalkattípushoz tartozol. Egyik kezed hüvelykujjával és középső ujjával fogd át a másik csuklódat. Ha középső ujjad ráhajlik hüvelykujjadra, akkor valószínűleg ektomorf vagy. Ha ujjaid összeérnek, de nem hajlanak egymásra, akkor testalkatod mezomorf. Amennyiben ujjaid egyáltalán nem érnek össze, úgy valószínűleg endomorfnak születtél.
Kellemes csukló tapogatást és tükör előtt állást kívánok, mindenkinek.
forrás:bb
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése