Köztudott tény, hogy szervezetünknek szüksége van vitaminokra. Még pedig az egészségünk megőrzése érdekében. Ebből az okból kifolyólag lelkesen is vásárolunk a különböző üzletekben gyümölcsöket. Akkor azt is mondhatnánk kényelmesen hátradőlve, hogy minden rendben. Valóban így lenne?
Sajnos a mai világban az alma vitaminértéke nem ugyanaz, mint ami évekkel ezelőtt volt. Átlagosan az elmúlt 20 évben 40%-kal csökkent a különféle gyümölcsök és zöldségek vitamintartalma. Ez sem lehet újdonság, a médiából lehet erről értesülni – ha nem akkor a Google a legjobb barátunk.
Mi derülhet ebből ki számunkra? Ma már fizikai képtelenség kizárólag az élelmiszereken keresztül szervezetünkbe juttatni a létfontosságú összetevőket. Éppen ezért szükségünk van táplálékkiegészítőkre és vitaminokra az egészségünk megőrzése érdekében.
Miért pont táplálékkiegészítőkre van szükségünk?
Az étkezés az utóbbi időkben mindennapi kockázattá vált: szennyezett is lehet, amit elfogyasztunk, és sokszor sajnos nem tartalmazza az életbevágóan fontos tápanyagokat a számunkra.
Ebből az következik, hogy az egészségre káros hatások megközelítően 43%-a az életmódból ered. A többi kár hibája genetikai eredetű, környezeti ártalom, illetve egészségügyi ellátás.
Szinte senki sem kérdőjelezi meg napjainkban, hogy szoros összefüggés van a táplálkozásunk és az egészségi állapotunk között. ( Az vagy, amit megeszel ) Most már csupán az a kérdés, hogy "optimális, vagy egészséges táplálkozás" alatt pontosan mit is értünk?
A mai betegségeink túlnyomó többsége táplálkozás okozta civilizációs betegség, ezt egyértelműen bizonyítják az előző század elején végzett néprajzi megfigyelések. Olyan betegségek, amelyek a civilizációtól és a kereskedelmi utaktól távol élő, így iparilag feldolgozott élelmiszereket nem fogyasztó népeknél nem fordultak elő.
Hol lehet leginkább a hiba?
Százötven évvel ezelőtt még teljes őrlésű lisztből készítették a kenyeret, szemben a ma használatos fehér liszttel, amely csak a búzaszem csírakezdeményétől és maghéjától megfosztott keményítő részéből áll.
A táplálkozás okozta civilizációs betegségek fő felelősének a fehér kenyér mellett, a cukrot tartják számon. A cukor szintén nélkülöz mindennemű vitálanyagot, és ami a legrosszabb, közvetlenül is károsítja a szervezetünket. Az egészségkárosító hatásai az összes iparilag előállított cukorféleségre igazak.
Még, ami rátesz egy jó nagy lapáttal a problémára, a gyorséttermek népszerű ételei, amik többnyire csak kalóriabombák és csupán az ízlelőbimbóinkat kényeztetik. Mindennek mondható, csak egészségesnek nem.
Nézzünk a dolgok mélyére kicsit. Közismert tény korunk modern járványbetegségei: szív, és koszorúér betegségek, agyvérzés, cukorbaj, magas vérnyomás és egyes rákbetegségek. Sajnos leggyakrabban pont a jelentős túlsúllyal rendelkezők egészségi állapotában okoznak komoly károsodást.
Dr. Mario Rosenberg a HERBALIFE Tudományos Tanácsadó Testületének tagja mondja:
„Az elhízás olyan a betegségek számára, mint a műtrágya a növényeknek.”
Éppen ezért nem nehéz bizonyítékot találni arra, hogy egy elhízott személy milyen betegségek kockázatának van kitéve.
Így már egyáltalán nem meglepő mindezek figyelembevételével, hogy a táplálkozás okozta civilizációs betegségek listája egyre csak gyarapodik…
„Jobb egészségesnek maradni, mint meggyógyulni.”
Most visszatérünk dédapáink táplálkozási formáihoz?
Most akár egyenesen az is következhetne ezekből az információkból, hogy a teljes értékű táplálkozás érdekében visszatérhetünk dédapáink táplálkozási formájához – amelyből az iparilag feldolgozott élelmiszerek messzemenően hiányoznak –, és amennyire csak lehet a táplálékainkat a természet alapú élelmiszerek közül válasszuk ki. Az évezredek óta létező természetes édesítőszereket használhatjuk a cukor helyett, azaz a mézet, az iparilag előállított zsiradékok helyett a hidegen sajtolt olajokat és vajat, friss szárított gyümölcsöket és a fehér liszt helyett pedig a teljes őrlésű lisztet.
Ez alapján még ha sikerülne is kiegyensúlyozottan étkeznünk, fontolóra vehetjük a táplálékkiegészítők szedését, hogy bizonyosan hozzájusson a szervezetünk mindahhoz a tápanyaghoz, amelyre nap mint nap szüksége van.
Vitaminok és táplálékkiegészítők szerepe a fogyásban.
A táplálékkiegészítők és vitaminok a túlsúly kezelésében is fontos szerepet töltenek be. Ha fogyásunk tekintetében csak is ezen szerek jótékony hatására akarunk támaszkodni, és elhízásunk valódi okát nem kezeljük, rengeteg pénzt áldozva, akkor csak átmeneti megoldást találunk.
Mit tehetünk? A legoptimálisabb megoldás az, amikor párhuzamosan halad a két megközelítés. Az evés fogságából ki kell szabadulnunk, és egészségesen kell táplálkoznunk, vitaminok és táplálékkiegészítők segítségével!
Természetesen ezt sem szabad túlzásba vinni és nagyon is érdemes odafigyelni, hogy miket vesz az ember magához! Elképesztő mennyiségű termék és irodalom létezik már ezen a területen, kellő odafigyeléssel kilehet választani a számunkra legoptimálisabbat. Ez ügyben még érdemes lehet wellness tanácsadókkal beszélni.
forrás:Gerbovics Péter
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése