2010. augusztus 23., hétfő

Izomláz nyújtással?

A nyújtás jótékony hatásai! 
Egy átlagember életében is fontos lenne a megmerevedett izmok nyújtása, de nekünk, akik az edzőteremben szinte naponta terheljük az izmainkat egyszerűen nélkülözhetetlen!

Aki részt vett már küzdősport edzésen vagy netán rendszeresen űz valamilyen távol keleti harcművészeti sportágat az tudja mekkora jelentősége van ezeknek a nyújtó gyakorlatoknak. Anno JUDO edzésen 20-30 perceket nyújtottunk, majd ugyanennyit erősítettünk és azt követték a technikai gyakorlatok-küzdelmek. Edzés végén ismét jó negyed órás nyújtás következett. A másnap jelentkező izomláz 50%-át egyértelműen a nyújtásnak köszönhettük, na és persze az edzőnk Horváth Sanyi bá (TF) ránk nehezedő testi fölényének! Ha merev vagy sokat segíthet edzőpartnered is.

Természetellenes ha csak feszítünk, terhelünk egy adott izomrostot, de nem nyújtjuk le! Ezt, a természethez, természetes módszerekhez mai napig kötődő távolkeletiek nem felejtették el és mint ősi tudást újra és újra továbbörökítik. A testépítéssel önállóan autodidakta módon (valljuk be sokan vannak így ezzel) foglalkozó emberek többsége a nyújtás fontosságát már el is felejtette, de sokuk még nem is hallott jelentőségéről.

Hiába mondja egy edző, hogy fontos a nyújtás de az egyik füleden be a másikon meg kiáramlik az infó!

Mindegy mekkora az izomtömeged, attól még lehetsz laza. Én sem hittem el de amikor Jóba Eleket láttam színpadon szaltózni és spárgázni megdöbbentem és rájöttem, hogy mi a profizmus. Jóba Elek van hogy napi 60 percet nyújt!

A lazító, nyújtó gyakorlatok hatásai:

(Orvosok és Gyógytornászok szakvéleménye alapján)

1. Javul a mozgásminőség.

A lazább, nyújtottabb izomzat nagyobb mozgástartományt biztosít az ízületeknek, így sokrétűbb, összetettebb, koordináltabb lesz mozgásunk.

2. Gyorsabb regenerálódás.

A lazább izomzatban a vér- és egyéb tápanyag keringés hatékonyabb lesz, ami hozzájárul a mozgás során megterhelt izomzat hatékonyabb pihenéséhez, gyorsabb regenerálódásához, az izomláz elmúlásához, valamint a későbbi terhelésekhez való jobb alkalmazkodáshoz.

3. Sérülések megelőzése.

A lazább izomzat kevésbé van kitéve húzódásoknak, ficamoknak és egyéb sérüléseknek. A túlterhelésből adódó izomfájdalmak is gyorsabban elmúlnak.

3. Gyorsabb izomnövekedés:

z izomzat-izomhüvely nyújtása lehetőséget ad az izomrostoknak a regenerálódás során a megvastagodásra, megerősödésre.

Az izmok nyújtásának leghatékonyabb módja a gyógytornászok által a spasztikus (görcsös izomzatú) betegeknél alkalmazott Proprioceptív Neuromuszkuláris Facilitáció (PNF) technikája. Ez persze nem azt jelenti, hogy most feltétlenül el kell rohannod egy gyógytornászhoz de bizonyos elemeket érdemes átvenni tőlük, mert nagy segítségedre lesz a konditermi edzésekben.

A tudományos magyarázat:

- Az izom védekezik a nyújtása ellen, hogy elkerülje a sérülést. (Traumatikus sérülések esetén annyira bevédekezik, hogy kőkeményre is merevedhet. Pl: motorbaleset esetén)
- A megnyúlást az izmokban lévő receptorok érzékelik, és görcsbe rántják az izmot, így kevésbé érzékelik a "veszélyt" az izomreceptorok.
- Nem működnek a védekező receptorok, ha az antagonista izom (pl. a bicepsz esetében a tricepsz) működik, tehát a bicepsz megfeszítésével aktívan nyújtjuk a tricepszünket.
- Aktív nyújtás után a receptorok szinte teljesen kikapcsolnak, ezért az izom már nagymértékű passzív újtást is elvisel fájdalomérzet nélkül.

forrás:bbs

Add a Twitter-hezAdd a 

Facebook-hozAdd a 

StartlaphozAdd az 

iWiW-hezAdd a Google Reader-hez  



Csak mellékesen: még szeptember 1ig tart az akció, miszerint a régi árakon tudjátok megvenni a MHN Sport 100% Whey Pro-t, a Whey Gainer 35-öt, és az Anabolic MRP-t, és még egy Mhn Sport shekert is kaptok ajándékba.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése