Étrend kiegészítő ajánló:Kinek? Mit? Mikor?
A kezdő sportoló az edzőteremben látván a haladók izmos fizikumát egyből varázsgyakorlat vagy csodaszer hatásának tulajdonítja a látottakat, mert emberi természetünknél fogva nehezen hisszük, hogy több év kemény edzés és következetes táplálkozás vezet csak eredményre.A táplálkozás a legfontosabb és legösszetettebb dolog. A világ rohanó ritmusát ismervén nem egyszerű a súlyzós sportoló tápanyagigényét kielégíteni, ezért kijelenthetjük, hogy a táplálék kiegészítés nélkülözhetetlen.
Ennek két fő oka van: Az egyik az, hogy senkinek sincs ideje napi 6-7-szeri szilárd étel elkészítésére és elfogyasztására. A másik, hogy olyan koncentrált és tisztított formában, mint a táplálék kiegészítőkben megtalálható nem lehet hozzáférni.
Na de kinek mit?
Elsősorban a vitaminokat a mikronutrinenseket és ásványi anyagokat kell pótolni, mert ma már a természetes táplálékokban csak töredéke van belőlük. Mindenképp komplex vitaminokat ajánlott szedni. Egy-egy féle vitamin szedésével a vitaminegyensúly felborul.Makronutrinens kiegészítés: fehérje, szénhidrát, zsír
Fehérje: mint tudjuk 2-3 g testsúly kilónként az igény, ennek 50-60%-át kell fedeznünk szilárd táplálékból, a többit kiegészítőkből.
A fehérjeporok különböző alapúak lehetnek: szója, kazein, tojásfehérje, tejsavó és ezek keverékei. Mind különböző tulajdonságúak. A szója férfiaknak kerülendő, mivel ösztrogén fokozó hatású, ami nő nemi hormon. A kazein tejfehérje, a tej fehérjéi közül ennek a legmagasabb a %-os aránya. Lefekvés előtt ajánlatos fogyasztani, mert lassabban szívódik fel a gyomorból, ahol gélt képez, így éjszaka hosszan ellátja a szervezetünket aminosavakkal.A tej kisebbik fehérjerésze a tejsavó, ami a sajtgyártás mellékterméke. Ennek előnye a gyors felszívódásban és magas biológiai értékében van. Fő felszívódási időpontja: edzés után, a tápanyaghiányos állapot megszüntetésére. Erre a fehérjére ébredés után is nagy a szervezet igénye. A fehérjeturmixokat általában szénhidrátokkal érdemes fogyasztani, kivétel diéta esetén. Egy alkalommal 50 g fehérjénél többet bevinni nem érdemes.
Szénhidrát alapú kiegészítők: tömegnövelők:
A szénhidrátok a tápanyagok közül a természetben legnagyobb részben fordulnak elő, de mégis a megfelelő mennyiség biztosítására a kiegészítőkre is szükség lehet. Főleg alapozáshoz ajánlott és a nehezen gyarapodóknak. A tömegnövelők többségében maltrodextrin van, hétköznapi nevén kukoricakeményítő. Mivel a maltro egyszerű szénhidrát, a hízásra hajlamos testépítők inkább magasabb fehérjetartalmú tömegnövelőket válasszanak, aminek a fehérje része 30-50%-k.A megfelelő tápanyag beviteléhez olyan kiegészítők is kaphatók, amit kifejezetten étkezés helyettesítésére terveztek. Rövidített nevük: MRP. Ezekben egy komplett étkezésre való tápanyagmennyiség található, fehérjék, szénhidrátok, vitaminok, ásványi anyagok.
Különböző Protein csokikkal gazdagíthatjuk étkezésünket, ezek is megfelelnek egy önálló étkezésnek. Gasztronómiai élményük mellett, kedvező, hogy bárhol fogyasztható.
Étrendünket ajánlatos még pozitív hatású zsírokkal is kiegészíteni. A telítetlen források a jók: pl. lenolaj, halolaj, olívaolaj.
A fent említett táplálékkiegészítők az első vonalat képviselik, aki ezekkel nincs tisztában, ne akarjon Kreatinozni meg HMB-ni, mert ha a kalória egyensúly nem pozitív és nincs meg a megfelelő mennyiségű vitamin és tápanyag, az extra kiegészítők nem hatásosak.
Itt hívnám fel a figyelmét minden gyermekét féltő szülőnek, hogy a táplálék kiegészítő nem doppingszer, nincs mellékhatása és a fehér lisztből készült adalékanyagoktól hemzsegő felvágottas szendvicshez és a különböző "üdítő"italokhoz képest kifejezetten egészséges.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése