2010. december 17., péntek

Milyen gyakran eddzünk?

Milyen gyakran eddzünk?

“Újonc testépítőként, lelkesedéssel fűtve, az első éveimben minden nap az edzőteremben kötöttem ki, gyakran napi két alkalommal is. Mindent elolvastam a témában, és mindenkivel beszéltem, akivel csak lehetett, és az így tanultakat megpróbáltam az edzőteremben kamatoztatni - gyakrabban, mint kellett volna. Természetesen minden jó, ha jó a vége - hát Ms. Olympia címem ékes bizonyítéka ennek. Azonban sok próbálkozás és hiba vezetett el odáig, hogy felfedezzem, hogy miképpen ,és milyen gyakran szükséges edzenem a bajnoki testalkat megszerzése érdekében" - Cory Everson

Milyen gyakran?

 


Ahhoz, hogy ez megállapítsuk, három tényezőt kell figyelembe venni: az edzésmúltat (kezdő, középhaladó és haladó szint), az egyéni célokat, és a rendelkezésre álló edzésidőt. Felesleget szeretnél lefaragni, vagy tónusba szeretnéd hozni puhos testrészeidet, esetleg bajnoki fizikumra törsz? Maratonra edzel, vagy valami más versenyre? Tanuló vagy, alkalmazott vagy éppen édesanya, vagy ezek kombinációja? Nem számít, milyen erősen akarod elérni célodat, az ehhez szükséges időt elő kell teremtened, és arra ösztönözni magadat, hogy a szükséges intenzitással és erőfeszítéssel végezd el az edzőtermi munkát.
Kemény lecke volt, de pályám elején megtanultam: a gyakoriságba bizony a regenerálódás is beleszól. Minél intenzívebben edzel, annál több pihenőre lesz szükséged az egyes edzések között, így hetente kevesebb alkalommal tudsz majd edzeni.
Mikor szervezeted hozzászokik az új terheléshez, itt az ideje picit összezavarni a dolgokat. Ahelyett, hogy növelnéd a sorozatok számát, és hosszabban edzenél, cserélgesd a gyakorlatokat, az edzésgyakoriságot, a használt súlyokat és az ismétlésszámot. Ha ezeket a tényezőket időről időre megváltoztatod, akkor ez biztosítani fogja fejlődésedet.
Határozd meg a céljaidat, sorold be magad egy kategóriába edzettség alapján, és nézd meg ezt a táblázatot - persze ne félj a saját igényeidre és lehetőségeid szerint igazítani.

Táblázat az edzés gyakoriságának meghatározására




Edzettségi szintFő célokHeti edzésnapok számaEdzésfelosztás
KezdőTestzsír csökkentése;
anyagcsere felpörgetése a sovány izomtömeg növelésével
2-3, 2-3 pihenőnappal
az egyes edzések között
Teljes test edzések:
egy edzésen belül az összes izomcsoportra sor kerül
Középhaladó, haladóSovány izomtömeg és definíció fejlesztése;
egyéb sportágak kiegészítőjeként
3-4Alsó-és felsőtest edzések:
Felváltva eddzük minden edzésen az alsó-és felsőtestet
HaladóSovány izomtömeg növelése;
zsírégetés;
versenyzés
4-51-2 izomcsoport edzésenként,
egy izomra egy héten 1, max 2-szer kerül sor.

Hétfőn kiderül, hogy kié lesz az Ecdysteron, és a fehérje a facebook-os ismerősök közül...
Még nem maradtál le semmiről, csatlakozz...
Illetve, ha még nem tudod milyen „aprósággal” lepd meg a kedvesed, haverod, testvéred vagy bár milyen ismerősöd, akkor nézz körbe nálunk, hogy valami hasznos dolog is kerülhessen a fa alá :)




Add a Twitter-hezAdd a 

Facebook-hozAdd a 

StartlaphozAdd az 

iWiW-hezAdd a Google Reader-hez  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése